بیگانگی مسئولین از مسجد و فرهنگ اسلامی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

آرشیو مطالب

برچسب ها

تاریخ انتشار: یکشنبه 19 شهريور 1396 - 11:53

کد خبر: 245043

مساجد مهم ترین مرکز تصمیم گیری در زمان اهل بیت(ع) بوده و قضاوت، تشکیل نیروهای جهادی، اعلام جنگ و صلح و… در آن صورت می گرفت.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مساجد نیوز، حجت الاسلام سعید نجفی، کارشناس نظارت و ارزیابی امور مساجد، با بیان این که مساجد باید مردمی باشند، تصریح کرد: مساجد نباید تحت نظر و فرمان دولت ها باشد تا با آن ها به صورت دستوری عمل شود. البته دولت در زمینه تغییرات، تعمیرات و تجهیزات کمک کند.  البته مساجد باید برنامه ریزی چندین ساله داشته و حمایت مردم نیز بر اساس آن برنامه صورت گیرد. به گونه ای نباشد به دلیل عدم چشم انداز مناسب حمایت مردمی از مسجد هدر رود.

حجت الاسلام نجفی، با تأکید بر این که مساجد نقش محوری و اساسی در جامعه اسلامی دارند، اظهار داشت: مساجد مهم ترین مرکز تصمیم گیری در زمان اهل بیت(ع) بوده و قضاوت، تشکیل نیروهای جهادی، اعلام جنگ و صلح و… در آن صورت می گرفت.

وی ادامه داد: مسجد جایگاه محوری در جامعه اسلامی داشته و در تربیت افراد برای تشکیل یک دولت موفق باید از مساجد صورت گیرد. مسئولین ما نباید بیگانه از مسجد و فرهنگ اسلامی باشند. چرا که اساس و پایه تشکیل حکومت دینی و دموکراسی دینی مساجد هستند. حتی تفاوت جامعه اسلامی با جامعه طاغوت نیز در این است، یعنی در جامعه طاغوت مسئولین بیگانه از مسجد هستند ولی در جامعه اسلامی این گونه نیست، البته این که آیا اکنون این گونه است یا خیر بحث دیگری است. مسجد می تواند بدنه نظام را برای تشکیل جامعه اسلامی مناسب فعال کند.

این کارشناس مسائل دینی درباره این که چرا مطرح شدن مسائل حکومت اسلامی در مسجد سیاسی کاری نیست ولی مطرح شدن مسائل دولت ها سیاسی کاری است؟ گفت: تشکیل و حفظ نظام اسلامی مربوط به ریشه و مبانی دینی و اسلامی است، لذا کسی که نظام اسلامی را قبول ندارد در حقیقت اسلام، قرآن و عترت را قبول ندارد. قانون گذاری الهی را قبول ندارد.  اجرای دستورات اسلامی در بستر حکومت اسلامی صورت می گیرد. اگر اسلام بخواهد قضاوت داشته باشد باید بستر برای تشکیل حکومت اسلامی صورت گیرد. تشکیل و حفظ حکومت اسلامی به اعتقادات شیعه باز می گردد به همین دلیل تبیین مسائل آن الزامی است و چه جایی بهتر از مسجد؟ تقویت و پا برجایی حکومت اسلامی در تربیت نیروهای آن در مساجد صورت می گیرد.

حجت الاسلام نجفی خاطرنشان کرد: در حالی که حمایت مساجد از دولت ها یک بحث جناحی است، چون کسی دولتی را قبول دارد و دیگر دولت دیگری را قبول دارد. البته باید اصل دولت را حمایت کرد ولی شخص را نباید حمایت کرد چون سلیقه ای می شود. حمایت از فرد سبب اختلاف سلیقه و درگیری های فکری می شود در حالی که جایگاه مسجد این نیست.

وی وجود فرهنگسراها و مؤسسات فرهنگی را در صورت داشتن تعامل با مساجد در راستای مبانی اسلامی مطلوب دانست و تأکید کرد: اگر میان این ها تعامل در راستای مبانی دینی صورت گیرد بسیار خوب است و مشکلی پیش نمی آید. ولی اختلافاتشان بر سر عمل کردن یا نکردن به مبانی اسلامی است. مساجد معتقدند بسیاری از فرهنگسراها و مؤسسات فرهنگی به مبانی اسلامی عمل نمی کنند. البته بدین معنا نیست که تمام مساجد ما به مسائل دینی و اسلامی عمل می کنند.

حجت الاسلام نجفی تصریح کرد: گاهی فرهنگسرا و مؤسسات فرهنگی نام اسلامی و فرهنگی را یدک می کشند ولی در عمل این گونه نیستند. مساجد نیز با این مراکز به دلیل عملکردشان اختلاف نظر دارند نه بخاطر اصل وجودشان.

وی در پایان، آبادانی مسجد را داشتن فعالیت قرآنی و عترتی، تشکیل نماز جماعت و… برشمرد و اضافه کرد: صرف ساخت ساختمان بزرگ برای مسجد کافی نیست.

نویسنده : محمد رضا جوادیان بازدید : 9 تاريخ : يکشنبه 19 شهريور 1396 ساعت: 16:01
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123